wtorek, 13 stycznia 2015

Komentarze i akty prawne - co warto zabrać ze sobą na egzamin radcowski /adwokacki?



Na 55 dni przed datą egzaminu niektórzy z nas stoją przed dylematem, m.in. co do wyboru pozycji komentarzy i aktów prawnych w czasie egzaminu. Jeszcze inni zastanawiają się nad zakupem sprzętu komputerowego i jego możliwościach technicznych wobec warunków stawianych przez MS.

A ja zadaję sobie następujące pytanie, z nadzieją na odpowiedź z Waszej strony:
Czy faktycznie egzamin radcowski /adwokacki musi wyglądać jak punkt odpraw na wakacje życia ? Pytanie to zadaje mając na uwadze poprzednie egzaminy zawodowe.
Jak popatrzymy na zdjęcia z ubiegłorocznych egzaminów to z uśmiechem zerkamy na towarzyszące egzaminowanym walizy wszelakiego rodzaju i rozmiaru.  Czy faktycznie zapełniony bagaż to większa gwarancja sukcesu tych ciężkich dni czy raczej psychiczne zabezpieczenie przed stresem ?  
Czy faktycznie mając możliwość dostępu do systemów prawnych należy mimo to brać ze sobą wszystko to co się posiada czy może rzeczy konieczne ? 
Jak to będzie w moim przypadku?  Ja ze swojej strony nie zamierzam upychać walizki komentarzami ponad to co jest mi niezbędne. Nie zamierzam mieć żadnej walizki, prócz podręcznego bagażu - dozwolonego bagażu podręcznego podczas rejsu samolotem. Jeżeli chodzi o mnie to mam zamiar zabrać ze sobą następujące:

1/ Komentarze (klikając w tekst otworzy się strona odsyłająca do  konkretnego komentarza)
KARNE:

CYWILNE:

ADMINISTRACYJNE:
GOSPODARCZE:

Co sądzicie o powyższym zbiorze ? Czy warto do tego coś dodać ? 
2/ Akty prawne:
-KC
- KPC
- KRiO
- KSH
- Prawo upadłościowe i naprawcze
- Ustawa o własności lokali
- Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
- Ustawa o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa
- Ustawa o kosztach ws. Cywilnych
- Prawo spółdzielcze
- Ustawa o radcach prawnych
- Prawo o adwokaturze
- Ustawa o kosztach ws. Karnych
- KPK
- KK
- KW
- KPSW
- Ustawa o opłatach w sprawach karnych
- KRS
- Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
- Ustawa o prawach konsumenta
- Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
- Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów
- Prawo prywatne międzynarodowe
- Ustawa o kredycie konsumenckim
- Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów
- Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej
- Kodeks Pracy
- KPA
- PPSA
- Rozporządzenie RM z dnia 16 grudnia 2003r. ws. Wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi
- Prawo budowlane
- Ustawa o gospodarce nieruchomościami
- Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
- Prawo ochrony środowiska
- Konstytucja RP

Oczywiście kodeksy będę posiadała w pięciu zbiorach ponadto zaopatruję się w ten zestaw. Pamiętacie, jak pisałam ten post ? Znajdziecie tam wpis o tym co może przydać się może oprócz niezbędnych aktów prawnych i komentarzy, np. termos z gorącym napojem ;) 
Z innej beczki:
Jakie jest wasze stanowisko co do tzw. skryptów warszawskich ? Ja mam sceptyczne stanowisko, zwłaszcza jeżeli patrzę na całkowity koszt ich posiadania. Wychodzę bowiem z założenia, iż dostęp do systemów prawniczych to skuteczniejsza forma pozyskania niezbędnych informacji, zwłaszcza gdy funkcja klawiszy ctrl+f jest niczym nieograniczona. Oczywiście każdy z nas ostatecznie musi sam zdecydować z czego optymalnie potrafi wyciągnąć to co niezbędne do uzasadnienia własnego stanowiska.
A co z komentarzami praktycznymi ?
Pamiętajcie, iż komentarzy praktycznych nie można wnosić. Zabierając je ze sobą ponosicie ryzyko ich posiadania. Chodzi mi zwłaszcza o pozycje praktyczne typu  Apelacja karna czy cywilna.
A co z wymogami technicznymi sprzętu komputerowego ?
Jeżeli chodzi o wymogi techniczne posiadanego sprzętu komputerowego to jak na razie aktualne są informacje z ubiegłorocznego egzaminu zawodowego. Odsyłam do niniejszego posta w tym zakresie.

Zachęcam Was do dyskusji. Myślę, że wymiana myśli w niniejszym temacie stworzy inspirację dla każdego z nas. Zatem komentarze mile widziane.

Pozdrawiam,
SH.


12 komentarzy:

  1. Ja się zastanawiam, czy można zabrać "Postępowanie odwoławcze w sprawach karnych. Komentarz. Orzecznictwo" LexisNexis. Z jednej strony wydane jest w formie komentarza (jak sama nazwa wskazuje), jest też dużo fajnego orzecznictwa, ale z drugiej są tam przykłady formułowania zarzutów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jako że zdawałam w ubiegłym roku od razu Pani powiem że ta książka nie przejdzie,

    OdpowiedzUsuń
  3. A co z podręcznikami, np. biała seria Becka? Macie jakieś informacje? Czy to przejdzie?

    OdpowiedzUsuń
  4. A czy z komputera na którym będzie dostępny System Informacji Prawnej można drukować orzeczenia i komentarz do wybranego artykułu ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny wpis. Będę na pewno tu częściej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Prawo jest trudne, nie mam co do tego wątpliwości. Nawet czytając artykuły z poradami w internecie mam trudności w ich zrozumieniu. Dlatego najlepiej jednak udać się po poradę do radcy prawnego https://radcaprawny-trojmiasto.pl/

    OdpowiedzUsuń
  8. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Aby zdobyć wykształcenie prawnicze potrzeba mnóstwa pracy. Radca prawny to odpowiedzialny zawód, który wymaga dużej wiedzy.
    https://urbanskikancelaria.pl/

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeśli chodzi o jakościowe usługi związane z prawem pracy, to moim zdaniem bardzo dobrą kancelarią adwokacką, która zajmuje się tym tematem jest firma https://www.adwokatszmigiel.pl/ . Moja znajoma korzystała z ich mniejszych usług i była naprawdę bardzo zadowolona z ich oferty.

    OdpowiedzUsuń
  11. Odkryj spokój w prawnych wyzwaniach. Nasza kancelaria oferuje skuteczne rozwiązania i wsparcie, zawsze gotowi chronić Twoje interesy. Zaufaj profesjonalistom. https://platek-wspolnicy.pl/

    OdpowiedzUsuń
  12. A czy wiecie, gdzie najlepiej szukać sprawdzonej kancelarii prawnej? Myślę, że może Was zainteresować na przykład kancelaria prawna pruszcz gdański. Kancelaria ta specjalizuje się między innymi w prawie cywilnym oraz prawie spadkowym.

    OdpowiedzUsuń