czwartek, 11 września 2014

Umowy gospodarcze. #1. Strony umowy

Jak powinna wyglądać umowa sporządzana w warunkach egzaminacyjnych ?
Biorąc pod uwagę fakt, iż w tym dniu jest nam dane sporządzić dwie prace egzaminacyjne musimy się zorganizować tak aby chociaż w sposób maksymalny zminimalizować stres w tym czasie. Moim zdaniem to właśnie teraz, w okresie gdy przeglądamy zadania z lat ubiegłych, czytamy metodyki, etc jest czas na organizację tego de facto najtrudniejszego dnia. Czemu najtrudniejszy ? Oczywiście nie z punktu merytorycznego lecz psychicznego ( + zmęczenie ) i logistycznego. Dlatego tak ważna jest szybka lokalizacja problemu w odpowiednich przepisach.
Moim zdaniem w tym dniu całą metodykę jak, gdzie i czemu musimy mieć tak wypracowaną aby nie spędzać czasu na banały. Banały z punktu widzenia obecnego, czyli siedząc bez stresu nad umową.


O czym zatem warto pamiętać konstruując umowę gospodarczą ?

Umowa gospodarcza powinna zostać sporządzona przez nas w sposób maksymalnie czytelny i zwięzły. Powiedzmy sobie szczerze, umowa na 7 i więcej stron, w warunkach tego egzaminu nie ma racji bytu z co najmniej dwóch powodów: 1. czas i 2. ku zaskoczeniu niektórych czas :)
Na egzaminie nie można korzystać z wzorów zatem najwyższy czas na pisanie od początku do końca na czystej karcie całości postanowień umownych.


  1. Należy zadbać o symetryczność jednostek merytorycznych, aby nie zdarzyło się tak, że po paragrafie 3 mamy nagle 7 bo w międzyczasie wcześniejsze poszły w inną część umowy.
  2. Moim zdaniem egzamin to nie czas na tworzenie śródtytułów paragrafów. Ważne jednak jest precyzyjne opisanie ich punktów.
  3. Po wtóry z uwagi na czas nie zamierzam używać terminologii w języku obcym. Zwłaszcza w sytuacji gdy nie ma szans na stworzenie odpowiedniego słownika.
  4. Jeżeli coś nie wynika z polecenia nie tracimy na to czasu, jeżeli nie mamy go w odpowiedniej ilości. Zatem nie jest konieczne konstruowanie preambuły umowy jeżeli nie stworzyliśmy postanowień które muszą znaleźć się w naszej umowie. Powyższe uwagi odnoszą się w większości do staranności naszej pracy, co wpływa na ocenę w najniższym aspekcie. Myślę, że mimo to warto o tym pamiętać.

Co powinno znaleźć się w umowie ? #1. Strony umowy. Dziś o stronach umowy z punktu widzenia przepisów.

Strony Umowy

Określając strony umowy należy otworzyć przepisy ustawy, to kolejny banał. Nigdy jednak nie sporządzam umowy z głowy, nawet w sytuacji, gdy jestem tego w 100 % pewna. Tym bardziej nie postąpię inaczej podczas egzaminu.

Opisując stronę umowy należy pamiętać o zasadach reprezentacji, koniecznych zgodach i ograniczeniach wynikających z przepisów oraz odpowiednich załącznikach. Nie warto uczyć się na pamięć niektórych kwestii skoro można mieć przed sobą treść aktu prawnego. Należy pamiętać, że na egzaminie można posiadać treść przepisów w formie dowolnej. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie aby wydrukować je w formie i układzie dogodnych nam, egzaminowanym.

Kodeks cywilny:

Art. 221
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Art. 34
Skarb Państwa jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia państwowego nienależącego do innych państwowych osób prawnych.


Art. 432
§ 1. Przedsiębiorca działa pod firmą.
§ 2. Firmę ujawnia się we właściwym rejestrze, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Art. 434
Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

Art. 435
§ 1. Firmą osoby prawnej jest jej nazwa.
§ 2. Firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane.
§ 3. Firma osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci - zgody jej małżonka i dzieci.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
Art. 16
1. Przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców albo ewidencji jest obowiązany umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych w zakresie swojej działalności do oznaczonych osób i organów, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz posługiwać się tym numerem w obrocie prawnym i gospodarczym.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie uchybia obowiązkom określonym w przepisach szczególnych.
3. Identyfikacja przedsiębiorcy w poszczególnych urzędowych rejestrach następuje na podstawie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Art. 23
1. Tworzy się Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, zwaną dalej "CEIDG".
2. CEIDG prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki.
3. Zadaniem CEIDG jest:
1) ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi;
2) udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie;
3) umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego;
4) umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów w CEIDG oraz wprowadzającego je organu.

Art. 25
1. Wpisowi do CEIDG podlegają:
1) firma przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL, o ile taki posiada;


Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym:

Art. 17
1. Domniemywa się, że dane wpisane do Rejestru są prawdziwe.
2. Jeżeli dane wpisano do Rejestru niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia, podmiot ten nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze zarzutem, że dane te nie są prawdziwe, jeżeli zaniedbał wystąpić niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu.


Art. 34
1. Podmioty wpisane do Rejestru są obowiązane umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych, w zakresie swojej działalności, do oznaczonych osób i organów, następujące dane:
1) firmę lub nazwę;
2) oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności;
3) siedzibę i adres;
4) numer NIP;
5) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz numer podmiotu w Rejestrze.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie uchybia obowiązkom określonym w przepisach szczególnych.
3. W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 1, sąd rejestrowy, który stwierdzi niedopełnienie takiego obowiązku, może nałożyć grzywnę na osoby odpowiedzialne za niewykonanie tego obowiązku.
4. Grzywna, o której mowa w ust. 3, nie może być wyższa niż 5000 złotych.
5. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy oświadczeń woli skierowanych do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych.


Kodeks Spółek Handlowych:

Art. 11
§ 1. Spółki kapitałowe w organizacji, o których mowa wart. 161art. 323, mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.
§ 2. Do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru.
§ 3. Firma spółki kapitałowej w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "w organizacji".

Art. 74
§ 4. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia "w likwidacji".

Art. 161
§ 2. Spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników.



Art. 205
§ 1. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
§ 2. Oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane wobec jednego członka zarządu lub prokurenta.
§ 3. Przepisy § 1 i § 2 nie wyłączają ustanowienia prokury jednoosobowej lub łącznej i nie ograniczają praw prokurentów wynikających z przepisów o prokurze. 


Art. 206
§ 1. Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki, powinny zawierać:
1) firmę spółki, jej siedzibę i adres;
2) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4) wysokość kapitału zakładowego, a dla spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, do czasu pokrycia kapitału zakładowego, także informację, że wymagane wkłady na kapitał zakładowy nie zostały wniesione.
§ 2.(uchylony)
§ 3. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do oddziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę za granicą.

Art. 209
W przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw i może żądać zaznaczenia tego w protokole.

Art. 210
§ 1. W umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Art. 379
§ 1. W umowie między spółką a członkiem zarządu, jak również w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza albo pełnomocnik powołany uchwałą walnego zgromadzenia.


Art. 274 [Otwarcie likwidacji]
§ 2. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia "w likwidacji".

Art. 323
§ 2. Do chwili ustanowienia zarządu spółka w organizacji jest reprezentowana przez wszystkich założycieli działających łącznie albo przez pełnomocnika ustanowionego jednomyślną uchwałą założycieli.


Art. 373
§ 1. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania spółki określa jej statut. Jeżeli statut nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
§ 2. Oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism spółce mogą być dokonywane wobec jednego członka zarządu lub prokurenta.
§ 3. Przepisy § 1 i § 2 nie wyłączają ustanowienia prokury jednoosobowej lub łącznej i nie ograniczają praw prokurentów wynikających z przepisów o prokurze.

Art. 374
§ 1. Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki powinny zawierać:
1) firmę spółki, jej siedzibę i adres;
2) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4) wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego.
§ 2.(uchylony)
§ 3.(uchylony)
§ 4. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do oddziału spółki akcyjnej mającej siedzibę za granicą.

Art. 377
W przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw i może żądać zaznaczenia tego w protokole.

Art. 461
§ 2. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia "w likwidacji".

Prawo upadłościowe i naprawcze
Art. 601
Po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorca występuje w obrocie pod dotychczasową firmą z dodaniem oznaczenia "w upadłości likwidacyjnej" albo "w upadłości układowej".

Reprezentacja
SPÓŁKA CYWILNA
W tym przypadku ZAWSZE wszyscy wspólnicy muszą być wskazani w komparycji umowy.

Art. 866
W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw.

SPÓŁKA JAWNA
Art. 29
§ 1. Każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę.
§ 2. Prawo wspólnika do reprezentowania spółki dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki.
§ 3. Prawa reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.
Art. 30 [Pozbawienie prawa reprezentowania]
§ 1. Umowa spółki może przewidywać, że wspólnik jest pozbawiony prawa reprezentowania spółki albo że jest uprawniony do jej reprezentowania tylko łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem.

SPÓŁKA PARTNERSKA
Art. 96
§ 1. Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
§ 2. Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki może nastąpić tylko z ważnych powodów uchwałą powziętą większością trzech czwartych głosów w obecności co najmniej dwóch trzecich ogólnej liczby partnerów. Umowa spółki może przewidywać surowsze wymogi powzięcia uchwały.
§ 3. Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki na podstawie § 2 staje się skuteczne z chwilą wpisu do rejestru.


SPÓŁKA KOMANDYTOWA
Art. 118
§ 1. Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.
§ 2. Jeżeli komandytariusz dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia; dotyczy to także reprezentowania spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres.

SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA
Art. 137
§ 1. Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki.
§ 2. Późniejsze pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki stanowi zmianę statutu spółki i wymaga zgody wszystkich pozostałych komplementariuszy.
§ 3. Pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki wbrew jego sprzeciwowi może nastąpić jedynie z ważnych powodów na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.
§ 4. Sprzeciw, o którym mowa w § 3, należy zgłosić do protokołu walnego zgromadzenia lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym nie później niż w ciągu miesiąca od dnia powzięcia uchwały przez walne zgromadzenie.
§ 5. Pozbawienie komplementariusza prawa reprezentowania spółki wbrew sprzeciwowi, o którym mowa w § 3 i § 4, zwalnia tego wspólnika od odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki powstałe od chwili dokonania odpowiedniego wpisu w rejestrze.

SPÓŁKA Z O. O.
Art. 205
§ 1. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.

SPÓŁKA AKCYJNA
Art. 373
§ 1. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania spółki określa jej statut. Jeżeli statut nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.

Należy pamiętać o Ustawie o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa z dnia 8 sierpnia 1996 r. tj. z dnia 30 sierpnia 2012 r.  Zgodnie z art. 3 ust. 2 2. Jeżeli z odrębnych przepisów nie wynika, jakiej państwowej osobie prawnej przysługują prawa majątkowe do składnika mienia państwowego, prawa te przysługują Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa.


Zgoda drugiego małżonka:
Art. 37
§ 1. Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania:
1) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków;
2) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal;
3) czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia  gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa.
4) darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
§ 2. Ważność umowy, która została zawarta przez jednego z małżonków bez wymaganej zgody drugiego, zależy od potwierdzenia umowy przez drugiego małżonka.
§ 3. Druga strona może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
§ 4. Jednostronna czynność prawna dokonana bez wymaganej zgody drugiego małżonka jest nieważna.

Pamiętaj o zasadach reprezentacji dziecka
Art. 98
§ 1. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
§ 2. Jednakże żadne z rodziców nie może reprezentować dziecka:
1) przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;
2) przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz dziecka albo że dotyczy należnych dziecku od drugiego z rodziców środków utrzymania i wychowania.
§ 3. Przepisy paragrafu poprzedzającego stosuje się odpowiednio w postępowaniu przed sądem lub innym organem państwowym.

Zgoda wynikająca ze statutu/umowy - KSH
Art. 17
§ 3. Czynność prawna dokonana bez zgody właściwego organu spółki, wymaganej wyłącznie przez umowę spółki albo statut, jest ważna, jednakże nie wyklucza to odpowiedzialności członków zarządu wobec spółki z tytułu naruszenia umowy spółki albo statutu.

Art. 304
§ 3. Statut może zawierać postanowienia odmienne, niż przewiduje ustawa, jeżeli ustawa na to zezwala.

Zgoda ministra właściwego ds. SP – art. 5a
1. Państwowe osoby prawne są obowiązane uzyskać zgodę ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa na dokonanie czynności prawnej w zakresie rozporządzenia składnikami aktywów trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości, zaliczonymi do wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych lub inwestycji długoterminowych, w tym oddania tych składników do korzystania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego lub ich wniesienia jako wkładu do spółki lub spółdzielni, jeżeli wartość rynkowa przedmiotu rozporządzenia przekracza równowartość w złotych kwoty 50 000 euro, obliczonej na podstawie średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski według stanu z dnia wystąpienia o zgodę.
2. Czynność prawna dokonana z naruszeniem obowiązku określonego w ust. 1 jest nieważna.

Pełnomocnictwo/ Prokura
Art. 98
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Art. 1091
§ 1. Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru


Pamiętaj aby do umowy załączyć umocowanie osoby działającej w imieniu strony.

Przepisy pomocne do konstruowania komparycji umowy – pozostałe wyciągi z aktów prawnych:

Art. 18. Ustawa o komercjalizacji
2.W spółce powstałej w wyniku komercjalizacji, w której ponad połowa ogólnej liczby akcji należy do Skarbu Państwa, zgody walnego zgromadzenia wymaga:
3) zbycie nabytych lub objętych akcji innej spółki.

Art. 10. Ustawa o fundacjach
Zarząd fundacji kieruje jej działalnością oraz reprezentuje fundację na zewnątrz.

Ustawa z 8.8.1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących
Skarbowi Państwa:
Art. 17. 1. Kierownicy urzędów państwowych, w rozumieniu przepisów o pracownikach
urzędów państwowych, w szczególności dyrektorzy generalni urzędów, reprezentują
Skarb Państwa w odniesieniu do powierzonego im mienia i w zakresie
zadań ich urzędów, określonych w odrębnych przepisach. W strukturach organizacyjnych
urzędów państwowych wyznacza się komórki albo stanowiska
pracy do obsługi spraw związanych z reprezentowaniem Skarbu Państwa.
2. Kierownicy urzędów państwowych mogą, w zakresie uprawnień reprezentowania
Skarbu Państwa wynikających z przepisów odrębnych, udzielać pełnomocnictw
do reprezentowania Skarbu Państwa kierownikom podporządkowanych
im jednostek organizacyjnych;

Ustawa z 21.11.2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 227, poz. 1505 ze zm.).
Art. 25. 4. Dyrektor generalny urzędu:
1) zapewnia funkcjonowanie i ciągłość pracy urzędu, warunki jego działania,
a także organizację pracy, w szczególności przez:
e) gospodarowanie mieniem urzędu, w tym zlecanie usług i dokonywanie zakupów
dla urzędu oraz zapewnienie prowadzenia ewidencji majątku urzędu,
f) wykonywanie kompetencji kierownika zamawiającego w rozumieniu ustawy
z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r.
Nr 223, poz. 1655 oraz z 2008 r. Nr 171, poz. 1058 i Nr 220, poz. 1420),
2) dokonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec osób zatrudnionych w urzędzie
oraz realizuje politykę personalną, w szczególności przez:
a) przygotowywanie programu zarządzania zasobami ludzkimi w urzędzie,
b) dokonywanie czynności wynikających z nawiązania i trwania stosunku
pracy z członkami korpusu służby cywilnej oraz czynności związanych
z ustaniem stosunku pracy,
c) organizowanie naboru na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na wyższe
stanowiska w służbie cywilnej.

Ustawa z 28.9.1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 ze zm.):
Art. 33. 1. Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów
regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
2. Dyrektora Generalnego powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw środowiska.
3. Dyrektor Generalny w szczególności:
1) reprezentuje Skarb Państwa w stosunkach cywilnoprawnych, w zakresie
swojego działania;
Art. 34. Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w szczególności:
1) reprezentuje Skarb Państwa w stosunkach cywilnoprawnych, w zakresie swojego
działania;
Art. 35. 1. Nadleśniczy prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną w nadleśnictwie
na podstawie planu urządzenia lasu oraz odpowiada za stan lasu. W szczególności
nadleśniczy:
1) reprezentuje Skarb Państwa w stosunkach cywilnoprawnych, w zakresie
swojego działania;
2) kieruje nadleśnictwem jako podstawową jednostką organizacyjną Lasów
Państwowych;

Ustawa z 21.3.1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115
ze zm.):
Art. 18. 1. Centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach dróg
krajowych jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, do którego
należy:
1) wykonywanie zadań zarządcy dróg krajowych;
2) realizacja budżetu państwa w zakresie dróg krajowych.
2. Do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad należy również:
7) wykonywanie zadań związanych z przygotowywaniem i koordynowaniem
budowy i eksploatacji albo wyłącznie eksploatacji autostrad płatnych,
w tym:
a) prowadzenie prac studialnych dotyczących autostrad płatnych, przygotowywanie
dokumentów wymaganych w postępowaniu w sprawie oceny
oddziaływania na środowisko – na etapie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji
autostrady, o którym mowa w przepisach o ochronie środowiska,
b) współpraca z organami właściwymi w sprawach zagospodarowania
przestrzennego, obrony narodowej, geodezji i gospodarki gruntami,
ewidencji gruntów i budynków, scalania i wymiany gruntów, melioracji
wodnych, ochrony gruntów rolnych i leśnych, ochrony środowiska oraz
ochrony zabytków,
c) nabywanie, w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, nieruchomości pod
autostrady i gospodarowanie nimi w ramach posiadanego prawa do nieruchomości,
3. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad powołuje Prezes Rady
Ministrów, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego
naboru, na wniosek ministra właściwego do spraw transportu. Prezes Rady
Ministrów odwołuje Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Art. 18a. 1. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad realizuje swoje zadania
przy pomocy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Generalna
Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonuje również zadania zarządu
dróg krajowych.
2. W skład Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wchodzą, z zastrzeżeniem
ust. 3a, oddziały w województwach.
3. Obszar działania oddziału pokrywa się, z zastrzeżeniem ust. 3a, z obszarem
województwa.
3a. Minister właściwy do spraw transportu, na wniosek Generalnego Dyrektora
Dróg Krajowych i Autostrad, w drodze zarządzenia, może tworzyć oddziały
regionalne realizujące zadania Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych
i Autostrad w zakresie poszczególnych autostrad i dróg ekspresowych, przy
czym oddziały te prowadzą działalność na obszarze większym niż jedno województwo.
4. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad powołuje i odwołuje dyrektorów
oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
5. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad może upoważnić pracowników
Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do załatwiania
określonych spraw w jego imieniu w ustalonym zakresie, w szczególności
do wydawania decyzji administracyjnych.

Ustawa z 8.3.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142,
poz. 1591 ze zm.)
Art. 18 2. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
9) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających
zakres zwykłego zarządu, dotyczących:
a) zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania
lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub
na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej; uchwała
rady gminy jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej
na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których
przedmiotem jest ta sama nieruchomość; do czasu określenia zasad wójt
może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy,
b) emitowania obligacji oraz określania zasad ich zbywania, nabywania
i wykupu przez wójta,
c) zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów,
d) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych
zaciąganych przez wójta w roku budżetowym,
e) zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości
przekraczającej granicę ustalaną corocznie przez radę gminy,
f) tworzenia i przystępowania do spółek i spółdzielni oraz rozwiązywania
i występowania z nich,
g) określania zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez
wójta,
h) tworzenia, likwidacji i reorganizacji przedsiębiorstw, zakładów i innych
gminnych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek,
i) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez
wójta w roku budżetowym,
10) określanie wysokości sumy, do której wójt może samodzielnie zaciągać zobowiązania,
Art. 31.Wójt kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz.
Art. 46. 1) Oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo
wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca
wójta samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez wójta osobą.
3) Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych,
do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy (głównego
księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej.
Art. 47.1. Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy nieposiadających osobowości
prawnej działają jednoosobowo na podstawie pełnomocnictwa udzielonego
przez wójta.

Ustawa z 5.6.1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142,
poz. 1592 ze zm.)
Art. 8. 2. Organami powiatu są:
1) rada powiatu,
2) zarząd powiatu.
Art. 12. Do wyłącznej właściwości rady powiatu należy:
8) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych powiatu dotyczących:
a) zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania
lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas
nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej; uchwała rady
powiatu jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej
na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem
jest ta sama nieruchomość; do czasu określenia zasad zarząd może
dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady powiatu,
b) emitowania obligacji oraz określania zasad ich zbywania, nabywania i wykupu,
c) zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów,
d) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych
zaciąganych przez zarząd oraz maksymalnej wysokości pożyczek
i poręczeń udzielanych przez zarząd w roku budżetowym,
e) zobowiązań w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartości
przekraczającej granicę ustaloną corocznie przez radę,
f) tworzenia i przystępowania do związków, stowarzyszeń, fundacji i spółdzielni
oraz ich rozwiązywania lub występowania z nich,
g) tworzenia i przystępowania do spółek, ich rozwiązywania i występowania
z nich oraz określania zasad wnoszenia wkładów oraz obejmowania, nabywania
i zbywania udziałów i akcji,
h) współdziałania z innymi powiatami i z gminami, jeżeli związane jest to z koniecznością
wydzielenia majątku,
i) tworzenia, przekształcania i likwidacji jednostek organizacyjnych oraz wyposażania
ich w majątek.
Art. 27.
1. Rada powiatu wybiera zarząd w liczbie od 3 do 5 osób, w tym starostę i wicestarostę,
w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez
właściwy organ wyborczy, z uwzględnieniem ust. 2 i 3. Liczbę członków zarządu
określa w statucie rada powiatu.
2. Rada powiatu wybiera starostę bezwzględną większością głosów ustawowego
składu rady, w głosowaniu tajnym.
3. Rada powiatu wybiera wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu
na wniosek starosty zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy
ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Art. 34.
1. Starosta organizuje pracę zarządu powiatu i starostwa powiatowego, kieruje
bieżącymi sprawami powiatu oraz reprezentuje powiat na zewnątrz. (…)
Art. 48.
1. Oświadczenie woli w sprawach majątkowych w imieniu powiatu składają
dwaj członkowie zarządu lub jeden członek zarządu i osoba upoważniona
przez zarząd.
2. Zarząd może upoważnić pracowników starostwa, kierowników powiatowych
służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu do składania
oświadczeń woli związanych z prowadzeniem bieżącej działalności powiatu.
3. Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań majątkowych,
do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika powiatu lub
osoby przez niego upoważnionej.

Ustawa z 5.6.1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142,
poz. 1590 ze zm.),
Art. 15.Organami samorządu województwa są:
1) sejmik województwa,
2) zarząd województwa.
Art. 18.
Do wyłącznej właściwości sejmiku województwa należy:
19) podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych województwa dotyczących:
a) zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania
lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata
lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej;
uchwała sejmiku województwa jest wymagana również w przypadku,
gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają
kolejne
umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość; do czasu
określenia zasad zarząd może dokonywać tych czynności wyłącznie za
zgodą sejmiku województwa,
b) emitowania obligacji oraz określania zasad ich zbywania, nabywania
i wykupu,
c) zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów,
d) ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i kredytów krótkoterminowych
zaciąganych przez zarząd województwa oraz maksymalnej wysokości
pożyczek i poręczeń udzielanych przez zarząd województwa w roku
budżetowym,
e) tworzenia spółek prawa handlowego lub spółdzielni i przystępowania
do nich oraz określania zasad wnoszenia wkładów, a także obejmowania,
nabywania i zbywania udziałów i akcji,
f) tworzenia, przekształcania i likwidowania wojewódzkich samorządowych
jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek.
Art. 32.
Sejmik województwa wybiera zarząd województwa, w tym marszałka województwa
i nie więcej niż 2 wicemarszałków, w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników
wyborów przez właściwy organ wyborczy, z uwzględnieniem ust. 2 i 3. (…).
Art. 57.
1. Oświadczenia woli w imieniu województwa składa marszałek województwa
wraz z członkiem zarządu województwa, chyba że statut województwa stanowi
inaczej.
2. Sejmik województwa może udzielić marszałkowi upoważnienia do składania
jednoosobowo oświadczeń woli, innych niż przewidywane w statucie województwa.
3. Czynność prawna, z której wynika zobowiązanie pieniężne, wymaga do jej
skuteczności kontrasygnaty głównego księgowego budżetu województwa lub
osoby przez niego upoważnionej.
4. Główny księgowy budżetu województwa, który odmówi kontrasygnaty, dokonuje
jej jednak na pisemne polecenie marszałka województwa, informując równocześnie
o tym sejmik województwa oraz regionalną izbę obrachunkową.
5. Zarząd województwa może upoważnić pracowników urzędu marszałkowskiego
do składania oświadczeń woli związanych z prowadzeniem bieżącej
działalności województwa.

Ustawa z 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu
Państwa (t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1700 ze zm.)
Art. 3.1. Tworzy się Agencję Nieruchomości Rolnych, zwaną dalej „Agencją”. Agencja
jest państwową osobą prawną.
2. Nadzór nad Agencją sprawuje minister właściwy do spraw rozwoju wsi.
Art. 8.
Organami Agencji są:
1) Prezes;
2) Rada Nadzorcza.
Art. 9.1. Prezesa Agencji powołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego
do spraw rozwoju wsi, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego
i konkurencyjnego naboru. Prezes Rady Ministrów odwołuje Prezesa
Agencji.
2. Agencją kieruje Prezes i reprezentuje ją na zewnątrz.

Rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z 1.8.2003 r. w sprawie nadania
statutu Agencji Nieruchomości Rolnych (Dz.U. Nr 140, poz. 1348 ze zm.)
§ 21. Prezes może udzielić dyrektorom oddziałów terenowych pełnomocnictw
do dokonywania wszelkich czynności prawnych, z zastrzeżeniem § 22.
§ 22. Szczególne pełnomocnictwo jest wymagane do każdej z następujących
czynności prawnych:
1) sprzedaży nieruchomości o powierzchni przekraczającej 50 ha, a także nieruchomości,
których wartość, określona zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy, przekracza
równowartość dwóch tysięcy ton żyta, ustaloną stosownie do przepisów
o podatku rolnym;
2) wydzierżawiania nieruchomości o powierzchni przekraczającej 500 ha;
3) zawiązania spółki lub wniesienia do niej mienia i obejmowania w zamian akcji
i udziałów;
4) przekazania praw z akcji i udziałów w spółkach, o których mowa w art. 5
ust. 5 ustawy;
5) przekształcania, likwidacji spółek handlowych, o których mowa w art. 5 ust. 6
ustawy oraz
6) zbycia posiadanych w nich udziałów lub akcji;
7) zaciągania kredytów długoterminowych oraz udzielania poręczeń i gwarancji
kredytowych;
8) umorzenia należności głównej Agencji, przekraczającej, wraz z należnościami
ubocznymi, kwotę 100 000 zł.
§ 23. Prezes może w pełnomocnictwie zawrzeć postanowienie zezwalające
na ustanowienie przez pełnomocnika innych pełnomocników do dokonywania
wszystkich lub niektórych czynności prawnych w granicach udzielonego mu
pełnomocnictwa.
§ 24. Pełnomocnictwo powinno być udzielone w tej samej formie, jaka jest wymagana
do ważności czynności prawnej będącej przedmiotem pełnomocnictwa,
jednak w każdym przypadku powinno być udzielone na piśmie.

Ustawa z 30.5.1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu
Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 163,
poz. 1711 ze zm.)
Art. 5.1. Tworzy się Agencję Mienia Wojskowego, zwaną dalej „Agencją”.
2. Nadzór nad działalnością Agencji sprawuje Minister Obrony Narodowej.
3. Agencja jest państwową osobą prawną.
4. Siedzibą Agencji jest miasto stołeczne Warszawa.
(…)Art. 10.Organami Agencji są:
1) Prezes Agencji;
2) Rada Nadzorcza Agencji.
Art. 11.1. Prezesa Agencji powołuje Prezes Rady Ministrów, spośród osób wyłonionych
w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, na wniosek Ministra Obrony
Narodowej, złożony w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw Skarbu
Państwa. Prezes Rady Ministrów odwołuje Prezesa Agencji.
(…)
Art. 12.1. Prezes Agencji kieruje Agencją i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Oświadczenia woli w imieniu Agencji składa Prezes Agencji. Prezes Agencji
może udzielić innym osobom pełnomocnictw do składania oświadczeń woli
w imieniu Agencji.

Ustawa z 9.5.2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
(Dz.U. Nr 98, poz. 634 ze zm.)
Art. 2.
1. Agencja jest państwową osobą prawną.
2. Siedzibą Agencji jest miasto stołeczne Warszawa. (…)
Art. 8.
1. Organem Agencji jest Prezes powoływany przez Prezesa Rady Ministrów,
spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru,
na wniosek ministra właściwego do spraw rozwoju wsi oraz ministra właściwego
do spraw finansów publicznych. Prezes Rady Ministrów odwołuje Prezesa
Agencji.
2. Prezes Agencji kieruje działalnością Agencji i reprezentuje ją na zewnątrz. Prezes
Agencji wykonuje zadania przy pomocy zastępców Prezesa Agencji, dyrektorów
oddziałów regionalnych oraz kierowników biur powiatowych. (…);

Ustawa z 9.11.2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
(t.j. Dz.U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275 ze zm.)
Art. 1.
2. Agencja jest państwową osobą prawną.
3. Siedzibą Agencji jest miasto stołeczne Warszawa.
4. Agencja może tworzyć oddziały w kraju.
Art. 8.
Organami Agencji są:
1) Prezes Agencji, zwany dalej „Prezesem”;
2) Rada Nadzorcza, zwana dalej „Radą”.
Art. 9.
1. Prezes kieruje działalnością Agencji i reprezentuje ją na zewnątrz.
2. Prezes jest uprawniony do samodzielnego dokonywania czynności prawnych
w imieniu Agencji. Do dokonywania czynności prawnych Prezes może ustanowić
pełnomocników, którzy działają w zakresie umocowania. (…)
Art. 10.
1. Prezesa powołuje minister właściwy do spraw gospodarki, spośród osób wyłonionych
w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, po zasięgnięciu
opinii ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego. Minister właściwy
do spraw gospodarki odwołuje Prezesa.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 9.3.2001 r. w sprawie nadania statutu
Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz.U. Nr 18, poz. 216)
§ 6.
1. Prezes może udzielać swoim zastępcom, dyrektorom komórek organizacyjnych
Biura Agencji, dyrektorom oddziałów i innym osobom pełnomocnictw
ogólnych i szczególnych do dokonywania czynności prawnych w imieniu
Agencji.
2. Szczególne pełnomocnictwo jest wymagane do dokonywania następujących
czynności prawnych:
1) wszelkie czynności prawne rozporządzające lub zobowiązujące, których
przedmiotem jest prawo o wartości przewyższającej równowartość 10 000
EURO,
2) zawarcie, zmiana lub rozwiązanie umowy obowiązującej przez okres dłuższy
niż 1 rok,
3) zawarcie, zmiana lub rozwiązanie umowy z osobą zagraniczną,
4) zawarcie ugody w sprawach majątkowych,
5) objęcie, nabycie, zastawienie lub zbycie akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych,
6) objęcie, nabycie, zastawienie lub zbycie obligacji.
3. Prezes udziela pełnomocnictw na piśmie, w formie wymaganej do ważności
czynności prawnej.

Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2008 r. Nr 25,
poz. 150 ze zm.)
Art. 400.
1. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zwany dalej
„Narodowym Funduszem”, jest państwową osobą prawną w rozumieniu
art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U.
Nr 157, poz. 1240).
2. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, zwane
dalej „wojewódzkimi funduszami”, są samorządowymi osobami prawnymi
w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy, o której mowa w ust. 1. (…)
Art. 400c.
1. Organami Narodowego Funduszu są Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu
i Zarząd Narodowego Funduszu. (…)
Art. 400e.
1. Organami wojewódzkich funduszy są rady nadzorcze wojewódzkich funduszy
i zarządy wojewódzkich funduszy. (…)
Art. 400i.
1. Zarząd Narodowego Funduszu liczy od 3 do 5 osób.
2. Zarząd Narodowego Funduszu stanowią:
1) Prezes Zarządu Narodowego Funduszu powoływany przez ministra właściwego
do spraw środowiska, spośród osób wyłonionych w drodze otwartego
i konkurencyjnego naboru, oraz odwoływany przez ministra właściwego
do spraw środowiska – na wniosek Rady Nadzorczej Narodowego
Funduszu;
2) zastępcy Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu powoływani przez ministra
właściwego do spraw środowiska, spośród osób wyłonionych w drodze
otwartego i konkurencyjnego naboru, oraz odwoływani przez ministra
właściwego do spraw środowiska – na wniosek Rady Nadzorczej Narodowego
Funduszu. (…)
16. Prezes Zarządu Narodowego Funduszu reprezentuje Narodowy Fundusz
na zewnątrz, dokonując wszystkich czynności prawnych w zakresie praw
i obowiązków majątkowych Narodowego Funduszu, z zastrzeżeniem
art. 400k ust. 4.
17. Prezes Zarządu Narodowego Funduszu dokonuje czynności w sprawach
z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Biura Narodowego
Funduszu.
Art. 400j.
1. Zarządy wojewódzkich funduszy liczą od 2 do 5 osób.
2. Zarządy wojewódzkich funduszy stanowią:
1) prezesi zarządów wojewódzkich funduszy,
2) zastępcy prezesów zarządów wojewódzkich funduszy
– powoływani i odwoływani przez zarządy województw, na wniosek rad nadzorczych
wojewódzkich funduszy. (…)
5. Prezesi zarządów wojewódzkich funduszy reprezentują wojewódzkie fundusze
na zewnątrz, dokonując wszystkich czynności prawnych w zakresie
praw i obowiązków majątkowych wojewódzkich funduszy, z zastrzeżeniem
art. 400k ust. 5.
6. Prezesi zarządów wojewódzkich funduszy dokonują czynności w sprawach
z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników biur wojewódzkich funduszy.
Art. 400k.
4. Do dokonywania czynności prawnych w zakresie praw i obowiązków majątkowych
Narodowego Funduszu, oprócz Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu,
są upoważnione dwie osoby, działające łącznie, spośród:
1) pozostałych członków Zarządu Narodowego Funduszu;
2) pełnomocników powołanych przez Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu,
działających w granicach ich umocowania.
5. Do dokonywania czynności prawnych w zakresie praw i obowiązków majątkowych
wojewódzkich funduszy, oprócz prezesów zarządów wojewódzkich
funduszy, są upoważnione dwie osoby, działające łącznie, spośród:
1) pozostałych członków zarządów wojewódzkich funduszy;
2) pełnomocników powołanych przez prezesów zarządów wojewódzkich
funduszy, działających w granicach ich umocowania.
6. Dokonanie przez osoby, o których mowa w ust. 4 i 5, czynności prawnej w zakresie
praw i obowiązków Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy
bez zachowania trybu określonego w art. 400h ust. 1 pkt 3 nie powoduje nieważności
tej czynności prawnej w stosunku do osób trzecich.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 7.12.2010 r. w sprawie nadania statutu
Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
(Dz.U. Nr 240, poz. 1609)
§ 17.
1. Pełnomocnictwa są udzielane przez Prezesa Zarządu w formie pisemnej.
2. Zarząd może udzielić pełnomocnictwa do wykonywania czynności niedotyczących
spraw majątkowych Narodowego Funduszu.

Ustawa z 15.4.2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz. 654 ze zm.)
Art. 54
1. Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gospodaruje samodzielnie
przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem
Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego oraz majątkiem własnym
(otrzymanym lub zakupionym).
2. Zbycie aktywów trwałych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej,
oddanie go w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie może
nastąpić wyłącznie na zasadach określonych przez podmiot tworzący.
3. Zasady, o których mowa w ust. 2, polegają w szczególności na ustanowieniu
wymogu uzyskania zgody podmiotu tworzącego na zbycie, wydzierżawienie,
wynajęcie, oddanie w użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych.
4. Wniesienie majątku samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej
lub przysługującego mu do niego prawa w formie aportu do spółek, jego przekazanie
fundacji lub stowarzyszeniu, które wykonują działalność leczniczą,
jest zabronione. W przypadku spółek, fundacji lub stowarzyszeń, wykonujących
inną działalność, dokonanie tych czynności wymaga zgody podmiotu
tworzącego.
5. Czynność prawna mająca na celu zmianę wierzyciela samodzielnego publicznego
zakładu opieki zdrowotnej może nastąpić po wyrażeniu zgody przez
podmiot tworzący. Podmiot tworzący wydaje zgodę albo odmawia jej wydania,
biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń
zdrowotnych oraz w oparciu o analizę sytuacji finansowej i wynik finansowy
samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej za rok poprzedni. Zgodę
wydaje się po zasięgnięciu opinii kierownika samodzielnego publicznego
zakładu opieki zdrowotnej.
6. Czynność prawna dokonana z naruszeniem ust. 2–5 jest nieważna.

Ustawa z 29.8.1997 r. – Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665
ze zm.)
Art. 12.
Banki mogą być tworzone jako banki państwowe, banki spółdzielcze lub banki
w formie spółek akcyjnych.
Art. 22a.
1. Zarząd banku składa się co najmniej z trzech osób fizycznych powoływanych
i odwoływanych przez radę nadzorczą, z zastrzeżeniem art. 22b.

Ustawa z 16.9.1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848
ze zm.)
Art. 54.
§ 1. Oświadczenia woli za spółdzielnię składają dwaj członkowie zarządu lub
jeden członek zarządu i pełnomocnik. W spółdzielniach o zarządzie jednoosobowym
oświadczenie woli mogą składać również dwaj pełnomocnicy.
§ 2. Oświadczenia, o których mowa w § 1, składa się w ten sposób, że pod nazwą
spółdzielni osoby upoważnione do ich składania zamieszczają swoje podpisy.
Art. 55.
§ 1. Zarząd może udzielić jednemu z członków zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa
do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem
bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni lub jej wyodrębnionej organizacyjnie
i gospodarczo jednostki, a także pełnomocnictwa do dokonywania czynności
określonego rodzaju lub czynności szczególnych.
§ 2. Statut spółdzielni może uzależnić udzielenie pełnomocnictwa przez zarząd
od uprzedniej zgody rady.

Ustawa z 24.6.1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903
ze zm.)
Art. 18.
1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali
albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób
zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd
osobie fizycznej albo prawnej.
2. W razie sukcesywnego wyodrębniania lokali przyjęty przez dotychczasowych
współwłaścicieli sposób zarządu nieruchomością wspólną odnosi skutek
także do każdego kolejnego nabywcy lokalu.
2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną
może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej
przez notariusza. Uchwała ta stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej.
3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1 lub
w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone
w niniejszym rozdziale.
Art. 20.
1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej
niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze
jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być
wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich
grona.
2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.
Art. 21.
1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz
oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami
lokali.
2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową
składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa
oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22
ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.
Art. 22.
1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu
potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej
czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów
stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie
prawem przewidzianej.
3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej,
na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy
lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości
udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego
lub przebudowanego,
5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości
wspólnej,
6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
6a) nabycie nieruchomości,
7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów
związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno
do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku
właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu
nieruchomością wspólną,
9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej
niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów
w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych,
odrębnych nieruchomościach wspólnych,
10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu
zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony
w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością
wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń
z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość
lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli wyrażonej w uchwale.
W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez
sąd.

Ustawa z 7.4.1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 79,
poz. 855 ze zm.)
Art. 10. 1. Statut stowarzyszenia określa w szczególności:
5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu
oraz ich kompetencje,
6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych,
a także warunki ważności jego uchwał (…)
Art. 11.
1. Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach,
w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie
uchwał należy do walnego zebrania członków.
2. Statut może przewidywać zamiast walnego zebrania członków zebranie delegatów
lub zastąpienie walnego zebrania członków zebraniem delegatów, jeżeli
liczba członków przekroczy określoną w statucie wielkość. W takich przypadkach
statut określa zasady wyboru delegatów i czas trwania ich kadencji.
3. Stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej.
Art. 30.
1. Jeżeli stowarzyszenie nie posiada zarządu zdolnego do działań prawnych,
sąd, na wniosek organu nadzorującego lub z własnej inicjatywy, ustanawia
dla niego kuratora.
2. Kurator jest obowiązany do zwołania w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy
walnego zebrania członków (zebrania delegatów) stowarzyszenia w celu wyboru
zarządu. Do czasu wyboru zarządu, kurator reprezentuje stowarzyszenie
w sprawach majątkowych wymagających bieżącego załatwienia.

ustawa z 6.7.1982 r. o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65
ze zm.)
Art. 42.
1. Organami samorządu są: Krajowy Zjazd Radców Prawnych, Krajowa Rada
Radców Prawnych, Wyższa Komisja Rewizyjna, Wyższy Sąd Dyscyplinarny,
zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych, rada okręgowej izby radców
prawnych, okręgowa komisja rewizyjna i okręgowy sąd dyscyplinarny.
Art. 49.
1. Radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie danego okręgu
tworzą okręgową izbę radców prawnych.
2. Uchwałę o utworzeniu i terenie działania okręgowej izby radców prawnych
podejmuje Krajowa Rada Radców Prawnych, biorąc pod uwagę zasadniczy
podział terytorialny państwa.
Art. 52.
1. Działalnością okręgowej izby radców prawnych kieruje rada okręgowej izby
radców prawnych.
2. Organem wykonawczym rady okręgowej izby radców prawnych jest jej prezydium,
które stanowią dziekan oraz wybrani przez radę wicedziekani, sekretarz,
skarbnik i członkowie.
Art. 55.
Radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie kraju tworzą Krajową
Izbę Radców Prawnych.
Art. 59.
1. Krajową Radę Radców Prawnych stanowią prezes i członkowie wybrani przez
Krajowy Zjazd Radców Prawnych oraz członkowie wybrani bezpośrednio
przez zgromadzenia okręgowych izb, po jednym z każdej izby.
2. Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych stanowią prezes i wybrani przez
Krajową Radę wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i członkowie.
3. Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych jest organem wykonawczym tej
Rady i zdaje jej sprawę ze swej działalności.
Uchwała Nr 65/VII/2009 Krajowej Rady Radców Prawnych z 6.6.2009 r. w sprawie
Regulaminu działalności finansowej samorządu radców prawnych
§ 11.
Do zaciągania zobowiązań i składania oświadczeń woli upoważnieni są:
1) w Krajowej Radzie: członkowie Prezydium Krajowej Rady ustanowieni pełnomocnikami
na podstawie uchwały Krajowej Rady
2)
z tym że zaciąganie zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu następuje,
odpowiednio, na podstawie uchwały Krajowej Rady lub uchwały rady
okręgowej.

Uchwała Nr 65/VII/2009 Krajowej Rady Radców Prawnych w sprawie Regulaminu
działalności finansowej samorządu radców prawnych:
§ 11.
Do zaciągania zobowiązań i składania oświadczeń woli upoważnieni są:
1) (…)
2) w radach okręgowych: członkowie prezydium rady okręgowej ustanowieni
pełnomocnikami na podstawie uchwały rady okręgowej,
z tym że zaciąganie zobowiązań przekraczających zakres zwykłego zarządu następuje,
odpowiednio, na podstawie uchwały Krajowej Rady lub uchwały rady
okręgowej.

Pozdrawiam,
SH.

2 komentarze:

  1. ktoś tu komuś mnóstwo czasu zaoszczędził, wypada podziękować

    OdpowiedzUsuń
  2. Serdecznie dziękuję i życzę wszystkiego dobrego!

    OdpowiedzUsuń