środa, 16 lipca 2014

#1. Wymogi formalne. Apelacja pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego /prywatnego.

Konstruując apelację karną z ramienia profesjonalnego pełnomocnika należy pamiętać, zwłaszcza na egzaminie radcowskim o wymogach formalnych. Artykuł 119 Kodeksu postępowania karnego wskazuje jakie elementy powinno zawierać każde pismo procesowe – są to wymogi ogólne. Zgodnie z powołanym przepisem sporządzając apelację należy pamiętać o wskazaniu następujących elementów:
1/  oznaczenie organu, do którego jest skierowane, oraz sprawy, której dotyczy,
Zgodnie z treścią art. 428 §1 Kodeksu postępowania karnego środek odwoławczy wnosi się na piśmie do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie;
2/  oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,

3/ treść wniosku lub oświadczenia, w miarę potrzeby z uzasadnieniem,

4/ data i podpis składającego pismo.

            Wymogów szczególnych należy poszukiwać w dziale IX Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z treścią art. 427 Kodeksu postępowania karnego
5/ odwołujący powinien wskazać zaskarżone rozstrzygnięcie lub ustalenie, a także podać, czego się domaga. Pełnomocnik profesjonalny powinien wskazać zarzuty stawiane rozstrzygnięciu oraz uzasadnienie. W tym miejscu należy pamiętać o gravamen – art. 425 §3 Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym odwołujący skarży jedynie rozstrzygnięcia lub ustalenia naruszające jego prawa lub szkodzące jego interesom.
 Zgodnie z treścią art. 425 §2 Kodeksu postępowania karnego orzeczenie można zaskarżyć w całości lub w części. Można zaskarżyć samo uzasadnienie orzeczenia.
W konsekwencji czego w apelacji należy
6/ wskazać zakres zaskarżenia – w całości / w części
            Należy wskazać, że w sytuacji gdy skarżymy winę wówczas apelacja zwrócona jest przeciwko całości wyroku. Apelacja co do kary uważa się za zwróconą przeciwko całości rozstrzygnięciu o karze i środkach karnych. O zakresie apelacji mowa jest w art. 447 Kodeksu postępowania karnego.
7/ wnioski apelacji czyli czego skarżący się domaga
Wnioski apelacji muszą być zgodne z prawem. Zatem formułując je należy wziąć pod uwagę przede wszystkim treść art. 437 i art. 454 Kodeksu postępowania karnego albowiem pod ich kątem analizujemy stan analizowanej sprawy karnej.
Z treści wskazanych przepisów znajdziemy odpowiedź kiedy zasadne jest postawienie wniosku o zmianę zaskarżonego wyroku a kiedy celowy będzie wniosek o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Mając na uwadze art. 437 Kodeksu postępowania karnego sąd odwoławczy może wydać orzeczenie o następującej treści
- utrzymanie w mocy
- zmiana
- uchylenie zaskarżonego orzeczenia w całości lub w części.

Zmiana zaskarżonego wyroku następuje wtedy, gdy pozwalają na to zebrane dowody. Wówczas sąd odwoławczy orzeka odmiennie co do istoty sprawy lub uchyla zaskarżone orzeczenie i umarza postępowanie. Z punktu widzenia pełnomocnika umorzenie postępowania nie będzie w interesie klienta. Domagając się zmiany orzeczenia należy zatem konkretnie, w oparciu o przepis materialny wskazać np. jakiej kary domagamy się. Błędny bowiem jest wniosek o zmianę wyroku nie wskazując na czym ta zmiana miałaby polegać.
Uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania będzie następowało zawsze, gdy nie będą na to zezwalały zebrane dowody. Jednakże należy pamiętać, że mimo zebranych dowodów postawienie wniosku w przedmiocie zmiany zaskarżonego orzeczenia nie będzie możliwe z uwagi na treść art. 454 Kodeksu postępowania karnego. Przepis ten formułuje reguły ne peius. Jeżeli będziemy analizować akta z których wynika, że oskarżonego uniewinniono lub co do którego umorzono lub warunkowo umorzono postępowanie w pierwszej instancji to nie możemy stawiać wniosku w przedmiocie zmiany orzeczenia poprzez skazanie oskarżonego. W takiej sytuacji należy postawić wniosek o uchylenie orzeczenia i przekazanie sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.
Zgodnie zaś z treścią §2 wskazanego przepisu sąd odwoławczy może orzec surowszą karę pozbawienia wolności tylko wtedy, gdy nie zmienia ustaleń faktycznych przyjętych za podstawę zaskarżonego wyroku. Zatem jeżeli zgadzamy się z treścią ustaleń faktycznych sądu wnosimy o zmianę zaskarżonego wyroku wskazując konkretnie o jaką zmianę chodzi. W przeciwnym wypadku pożądany jest wniosek o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazania sprawy sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.
- ew. wniosek o zasądzenie kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego.


W następnym artykule napiszę o Kosztach procesu oraz pełnomocnictwie. Znajdziesz odpowiedź kiedy należy wnosić o zasądzenie kosztów procesu z ramienia pełnomocnika?  Kiedy skarżyć zasądzone koszty? 

Pozdrawiam,
SH.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz