niedziela, 20 lipca 2014

#2. Koszty procesu w postępowaniu karnym


Rozdział 70 Kodeksu postępowania karnego w art. 626 do 641 mówi o kosztach procesu. Natomiast od art.642 mowa o kosztach procesu związanych z powództwem cywilnym.
Reprezentacja strony z urzędu

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z aktami sprawy z których wynika, iż mamy chronić interesu klienta z  pozycji pełnomocnika powołanego z urzędu kwestia wniosku w przedmiocie zasądzenia kosztów procesu nie powinna budzić naszych wątpliwości. W tym przypadku przedmiotowy wniosek wraz z odpowiednim oświadczeniem o nieuiszczeniu kosztów w całości lub  w części zawsze jest zasadny. Koszty procesu ponosi  bowiem Skarb Państwa. Rozporządzenie MS z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu odnosi się szczegółowo do tej kwestii. Zainteresowanych odsyłam do rozporządzenia.

Reprezentacja strony z wyboru

W procedurze karnej, odmiennie niż w cywilnej kwestia zasadności postawienia w apelacji wniosku w przedmiocie zasądzenia kosztów postępowania karnego, w tym kosztów zastępstwa profesjonalnego pełnomocnika powinna być przeanalizowana pod kątem brzmienia powołanych wyżej przepisów procedury karnej. Zgodnie bowiem z treścią art. 626 Kodeksu postępowania karnego dopiero w orzeczeniu
kończącym postępowanie w sprawie sąd ma możliwość określić, kto, w jakiej części i zakresie ponosi koszty procesu. Zatem w sytuacji, gdy mamy do czynienia zgodnie z treścią odpowiednio art. 437 i art. 454 Kodeksu postępowania karnego z możliwością postawienia wniosku o zmianę zaskarżonego orzeczenia wówczas wniosek w przedmiocie zasądzenia kosztów procesu będzie zasadny. W innym bowiem przypadku, działając z ramienia profesjonalnego pełnomocnika nie ma podstaw do dochodzenia kosztów procesu albowiem jedynie w orzeczeniu kończącym a nie uchylającym i przekazującym sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania sąd odwoławczy jest władny zasądzić na rzecz naszego klienta koszty procesu. Z wnioskiem kosztowym na egzaminie radcowskim należy działać ostrożnie również wówczas, gdy mamy do czynienia z sytuacją, gdy oskarżonemu przypisano kilka czynów i do każdego z nich odmiennie wnosimy (zmiana+uchylenie). Wniosek kosztowy będzie wówczas co najmniej przedwczesny.
Należy również pamiętać, że w sytuacji gdy sąd zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów obciążając nimi Skarb Państwa to w takiej sytuacji nie mamy, zgodnie z treścią art. 425 §3 Kodeksu postępowania karnego gravamen do jego zaskarżenia.

Kwestia opłaty od apelacji oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa

Od apelacji karnej nie wnosimy opłaty. Dopiero bowiem na etapie wyrokowania sąd decyduje o ewentualnych kosztach ponoszonych przez oskarżyciela posiłkowego. Dokładniej kwestię wysokości ponoszonych opłat w razie nieuwzględnienia apelacji definiuje ustawa o opłatach w sprawach karnych.  Z punktu widzenia egzaminu radcowskiego nie jest zatem celowe dla zdającego załączenie do apelacji kopii opłaty od tego pisma procesowego.

Kwestię dotycząca opłaty skarbowej od pełnomocnictwa reguluje ustawa o opłacie skarbowej. Jak wynika z jej treści sprawy karne, karne skarbowe i dyscyplinarne oraz w sprawach o wykroczenia objęte są  ustawowym zwolnieniem od wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł. 

Pozdrawiam,
SH.

1 komentarz: