wtorek, 23 września 2014

Co warto zabrać ze sobą na egzamin radcowski ?

Co warto zabrać ze sobą na egzamin radcowski ?

Egzamin radcowski/ adwokacki dopiero w marcu 2015r. ale już czas aby małymi krokami rozejrzeć się na rynku co, po ile i czy wcale warto?

    1. Laptop
    Z tego co czytałam to około 98% osób decyduje się na pisanie egzaminu zawodowego na własnym laptopie. Warto zatem poinformować się czy nasz sprzęt spełnia wymagania dotyczące oprogramowania. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby zakupić nowy laptop. Na początek z uwagi na brak aktualnej wiadomości warto zaznajomić się jakie wymagania sprzętowe obowiązywały w marcu 2014r. Każda Izba zawiera stosowne umowy z firmami, które w dniu egzaminu będą czuwać nad prawidłowością jego przebiegu pod względem technicznym. Zatem osoby, które nie posiadają laptopa bądź mają wątpliwości co do jego sprawności mogą zapytać odpowiednie osoby w Izbie o kontakt z taką firmą, bo ta z pewnością ma w swojej ofercie możliwość wynajmu laptopa na czas egzaminu.

           W archiwum oirp.krakow.pl znalazłam następujące wymagania techniczne:

     Minimalne wymagania, które powinien spełniać komputer zdającego dla prawidłowego    działania  aplikacji egzaminacyjnej są następujące:
  1. procesor Pentium 1 GHz lub jego odpowiednik;
  2. 512 MB pamięci RAM (zalecane 1024 MB);
  3. system operacyjny (32/64-bit): Windows XP SP3 / Windows Vista / Windows 7 / Windows 8 (Uwaga: Aplikacja nie uruchomi się w systemie Windows 8.1!);
  4. zainstalowany program Microsoft .NET Framework 3.5 SP1 (dokładnie w tej wersji);
  5. 100 MB wolnego miejsca na dysku systemowym komputera;
  6. wolny port USB;
  7. konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera;
  8. odinstalowany program antywirusowy;
  9. wyłączony wygaszacz ekranu;
  10. opcja (schemat) zasilania ustawiona na funkcję „prezentacja" / „wysoka wydajność";
  11. zegar komputera ustawiony zgodnie z obowiązującą datą i czasem;
  12. wyłączone aktualizacje automatyczne.

    2. Akty prawne
    Każda egzaminowana osoba może posiadać przy sobie treść aktów prawnych. Forma papierowa – wydruk lub egzemplarze z wydawnictwa (kodeks, zbiory).
    Z tego co zdołałam zauważyć w księgarniach to jedynie C.H.Beck oferuje teksty ustaw w formie 3-tomowej, pod red. Flisek. Inwestycja rzędu 220 zł.  

    Moim zdaniem obowiązkowym jest posiadanie następujących ustaw:
I dzień egzaminu radcowskiego – Zadanie z zakresu prawa karnego:
  • KK, KPK, KW, KPW;

II dzień egzaminu radcowskiego - Zadanie z zakresu prawa cywilnego:
  • KC, KPC, KriO, Koszty sądowe w sprawach cywilnych,Ustawa o prawach konsumenta, KSH;

III dzień egzaminu radcowskiego: 1. Zadanie z zakresu prawa administracyjnego:
  • KPA, PPSA, Koszty, Prawo budowlane, o gospodarce nieruchomościami, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;
    Zadanie z zakresu prawa gospodarczego:
  • KSH, PUN, KC, KPC, o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wyciągi z ustaw dt. komparycji umów, prawo wekslowe;

    3. Orzecznictwo
    Fora prawnicze aż huczą od konieczności posiadania zbawiennych skryptów warszawskich. Ja jednak jestem ostrożna co do inwestycji w ten zestaw. Jestem bowiem zdania, że każdy z nas będzie miał w tym dniu swobodny dostęp do bazy lexa czy legalisa zatem taki zakup jak dla mnie jest zbędny.
    Z pewnością zaopatruję się sukcesywnie w orzecznictwo we własnym zakresie, które może mi się przydać podczas egzaminu. Warto w tym celu przejrzeć bazę OSN na stronie www.sn.pl
    Moim zdaniem chaotyczne, bez rozeznania drukowanie orzeczeń to tylko dodatkowy balast. W stresie i tak nikt nie jest w stanie znaleźć gdzie co znajduję się. Dlatego warto już teraz pomyśleć o odpowiedniej segregacji wydrukowanych orzeczeń a co najważniejsze o ich treści. Gdyż bardzo często powoływanie się na sam tekst tezy może okazać się zgubne.
4.Komentarze
Nie raz patrzyłam na zdjęcia relacjonujące przebieg zarówno egzaminu radcowskiego, jak i adwokackiego. Gdyby nie osoby siedzące przy stolikach, piszący swoje prace na laptopie ktoś mógłby mieć wrażenie, że to jakichś punkt odpraw na wycieczkę zagraniczną :)  Czy faktycznie nam zdającym potrzebne jest tyle tomów komentarzy na tym egzaminie? Czy są one tak niezbędne w sytuacji, gdy mamy dostęp do systemów prawnych ? Te pytania pozostawiam bez odpowiedzi, w nadziei że wypowie się ktoś roztropny w  temacie.

Gdyby jednak skusić się na posiadanie komentarza, to jaki zabrać ?
Jeżeli chodzi o mnie będę minimalistką i ograniczę się do posiadania następujących: KK, KPK, KC, KPC, KRiO, KSH, KPA. Jestem ciekawa jakie wydawnictwa polecacie, czy jest sens zaopatrywać się w wersje kilkutomowe? Liczę na Wasz komentarz pod postem.
    Zapraszam do dyskusji pod postem.
    Pozdrawiam,
    SH.

    4 komentarze:

    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      OdpowiedzUsuń
    2. Jako że zdawałam w ubiegłym roku poradzę zdającym, żeby na egzamin wzięli kodeksy i głowę. Żeby pisali jak uważają, nie słuchali osób siedzących obok, nie wymyślali zarzutów na siłę. Tony komentarzy są zbędne, albo będziecie umieć albo nie, żaden komentarz wam nie pomoże. Poza tym wszystko można bez ciśnienia i kolejki sprawdzić w Lexie. Nie kupujcie niczego specjalnie na egzamin. Ja miałam tonę materiałów i poza kodeksami nie skorzystałam z niczego. Powodzenia.

      OdpowiedzUsuń
    3. my w zeszłym roku na sali egzaminacyjne mieliśmy rozstawione komputery z zainstalowanymi programami z kodeksami, można było sobie wydrukować potrzebne akty prawne, kolejek nie było, komputerów było wystarczająco. a laptopy na egzamin ze znajomymi wypożyczyliśmy z firmy wypozyczenia.com, współpracującej z naszą izbą, odszedł nam stres kasowania programów z prywanych komputerów i dostosowywania ich pod egzamin.

      OdpowiedzUsuń
    4. Z doświadczenia wiemy, że nie opłaca się brać na Egzamin swojego prywatnego laptopa, ponieważ musielibyśmy "wyczyścić" go z praktycznie wszystkich swoich dokumentów oraz oprogramowania.

      Zachęcamy was do skorzystania z naszej oferty wynajmu laptopów.
      Egzaminy obsługujemy od 5 lat. Przeszliśmy specjalne szkolenie w MS. Sprzęt przygotowany jest ściśle wg obowiązujących wymagań MS. Zapewniamy sprawną baterię! W zestawie z laptopem mysz przewodowa, zasilacz oraz torba.

      Zapraszam do zapoznania się z ofertą:
      http://needit.pl/egzaminy-prawnicze

      OdpowiedzUsuń