środa, 17 września 2014

Analiza praktyczna zadania z egzaminu radcowskiego z zakresu prawa gospodarczego 2014. Kwestie formalne i procesowe.

Analiza praktyczna zadania z egzaminu radcowskiego z zakresu prawa gospodarczego 2014. Kwestie formalne i procesowe.

Pozew – warunki formalne

Konstruując każde pismo procesowe należy wziąć pod uwagę treść następujących przepisów:
  • art. 126 KPC - ogólne warunki pism procesowych,
  • art. 126¹ KPC – wps,
  • art. 128 KPC – obowiązek dołączenia odpisów i załączników,
  • art. 186 KPC – treść pozwu

Kwestie procesowe
Do którego sądu należy kierować pozew w niniejszej sprawie ?


Wolą wstępu i przypomnienia:
Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych ustaw uchyliła przepisy działu IVa rozdziału 1 postępowanie w sprawach gospodarczych. Należy pamiętać, że do postępowań wszczętych po dniu wejścia w życie nowelizującej ustawy – zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 stosujemy przepisy nowelizującej. W konsekwencji których starą procedurę gospodarczą nadal stosujemy do spraw wszczętych do dnia 3 maja 2012r.

Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 16 września 2011 r. (Dz. U. Nr 233, poz. 1381).


Pojęcie sprawy gospodarczej:

Ustawa z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175 ze zm.) w art. 2 definiuje pojęcie sprawy gospodarczej.


1. Sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
2. Ponadto sprawami gospodarczymi są sprawy:
1) określone w ust. 1, choćby którakolwiek ze stron zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej,
2) ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291-300 i art. 479-490 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.³),
3) przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub o naprawienie szkody z tym związanej oraz o zakazanie albo ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,
4) między organami przedsiębiorstwa państwowego,
5) między przedsiębiorstwem państwowym lub jego organami a jego organem założycielskim lub organem sprawującym nadzór,
6) z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego,
7) o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, którym jest orzeczenie sądu gospodarczego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu albo ugoda zawarta przed tym sądem, jak również innemu tytułowi egzekucyjnemu, obejmującemu roszczenia, które, gdyby były rozpoznawane przez sąd, należałyby do właściwości sądów gospodarczych,
8) o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego opartego na prawomocnym lub podlegającym natychmiastowemu wykonaniu orzeczeniu sądu gospodarczego albo ugodzie zawartej przed tym sądem, jak również innego tytułu wykonawczego obejmującego roszczenie, które, gdyby było rozpoznawane przez sąd, należałoby do właściwości sądów gospodarczych,
9) o ustalenie, że orzeczenie sądu lub rozstrzygnięcie innego organu państwa obcego wydane w sprawie gospodarczej podlega albo nie podlega uznaniu,
10) inne, przekazane przez odrębne przepisy.

Ku pamięci należy zwrócić uwagę, że sprawą gospodarczą nadal pozostaje sprawa nawet w sytuacji, gdy jedna ze stron zaprzestała wykonywać działalność gospodarczą.

Zgodnie zaś z treścią art. 4 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. ust. 1. Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.
2. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.


Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175 ze zm.)
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r.


Właściwość przemienna sądu

O właściwości ogólnej mowa w art. 27 KPC § 1. Powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.

Zgodnie zaś z treścią art. 34 KPC powództwo o
  • zawarcie umowy,
  • ustalenie jej treści,
  • o zmianę umowy oraz o ustalenie istnienia umowy,
  • o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie,
  • a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. W razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
Jak wynika z treści powołanego przepisu in fine w razie wątpliwości miejsce wykonania umowy powinno być stwierdzone dokumentem.
Należy pamiętać, że faktura wystawiona przez sprzedawcę ze wskazaniem miejsca spełnienia świadczenia i niezaakceptowana przez odbiorcę nie koniecznie spełnia ten wymóg.

W tym miejscu należy również powołać treść art. 454 KC, zgodnie z którym § 1. Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub w siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.
§ 2. Jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa.

Jednakże zgodnie z powołanym przepisem na określenie miejsca wykonania umowy nie ma wpływu sposób spełnienia świadczenia pieniężnego.

Analiza treści wyżej wymienionych przepisów oraz stan faktyczny zadania determinują nam właściwość Sądu Rejonowego w Opolu, Wydział V Gospodarczy, ul. Ozimska 60a, 45-368 Opole, do którego powinien być skierowany pozew w niniejszej sprawie.

Oznaczenie stron postępowania
Nasz klient, Jan Nowak prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą natomiast przeciwnicy procesowi Anna Piękna i Edward Solidny podpisali umowę zobowiązującą, jaką jest spółka cywilna dążąc w tej formie do osiągnięcia wspólnego celu jakim jest świadczenie usług budowlanych w ramach wspólnego przedsiębiorstwa pod firmą Przedsiębiorstwo Budowlane „Inwestycja” Anna Piękna, Edward Solidny s.c. w Kędzierzynie-Koźlu.

Oznaczając strony postępowania należy wziąć pod uwagę treść przepisów z KC, jak i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 43² § 1 KC przedsiębiorca działa pod firmą. Art. 434 KC Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

Abstrahując od analizowanego zadania egzaminacyjnego istotną kwestia jest analiza czy osoby fizyczne występujące w danej sprawie mogą występować samodzielnie czy też konieczne jest wyznaczenie odpowiedniego reprezentanta. W tym miejscu warto zapoznać się z treścią art. 17 i n KC, art. 99 KriO dotyczący reprezentacji dziecka przez kuratora.

Zgodnie z treścią art. 14 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. przedsiębiorca (art. 4) może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Czytając różne skrypty, metodyki zauważa się jednak błąd w postaci wpisywania do oznaczenia przedsiębiorcy nr CEIDG pomimo, iż wpisowi do CEIDG nie towarzyszy żaden numer.

W oznaczeniu przedsiębiorcy pomocna będzie treść art. 16 powołanej ustawy.

1. Przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców albo ewidencji jest obowiązany umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych w zakresie swojej działalności do oznaczonych osób i organów, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz posługiwać się tym numerem w obrocie prawnym i gospodarczym.
2. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie uchybia obowiązkom określonym w przepisach szczególnych.
3. Identyfikacja przedsiębiorcy w poszczególnych urzędowych rejestrach następuje na podstawie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Spółka cywilna

Odmiennie od oznaczenia spółek prawa handlowego wygląda opis umowy zobowiązującej – spółki cywilnej. W tym przypadku zawsze musimy wymienić wszystkich wspólników spółki cywilnej.

Zgodnie zaś z treścią art. 866 KC w braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzenia jej spraw.

Jak powinno wyglądać oznaczenie stron na podstawie danych z zadania egzaminacyjnego ?

Powód: Jan Nowak zamieszkały przy ul. Nowej 3w Kędzierzyn - Koźle, 47-220 Kędzierzyn – Koźle, legitymujący się dowodem osobistym serii XXX nr 1234567, PESEL 6301010000, prowadzący działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki RP pod firmą Przedsiębiorstwo Handlowe KRAM Jan Nowak, z siedzibą zakładu przy ul. Starej 2, 47-220 Kędzierzyn – Koźle, o nr NIP 7490000001, REGON 123456789, zastępowany przez pełnomocnika radcę prawnego Adama Kowalskiego, prowadzącego Kancelarię Radcy Prawnego z siedzibą w Opolu przy ul. Festiwalowej 5, 45-068 Opole. Tel. 00 12 455 65 55, e-mail: kancelaria@kowalski-nowak.eu.pl

Pozwani: 1. Anna Piękna zamieszkała przy ul. Parkowej 5 w Kędzierzyn - Koźle, 47-220 Kędzierzyn – Koźle, legitymująca się dowodem osobistym serii YYY nr 123545, PESEL 80010100001 prowadząca działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki RP, o nr NIP 1234569870, REGON 123456888
i
2. Edward Solidny zamieszkały przy ul. Leśnej 20 w Kędzierzyn – Koźle, 47-220 Kędzierzyn – Koźle, legitymujący się dowodem osobistym serii XY nr 125412, PESEL 12345698521, prowadzący działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez Ministra Gospodarki RP, o nr NIP 0123125441, REGON 021222225

prowadzący razem działalność gospodarczą jako wspólnicy spółki cywilnej „Przedsiębiorstwo Budowlane Inwestycja” w Kędzierzyn – Koźle przy ul. Portowej 1, 47-200 Kędzierzyn – Koźle, NIP 7490000002, REGON 123456999 na podstawie umowy spółki cywilnej zawartej dnia 5 lipca 2007r.

Z uwagi na brak niektórych danych należy zrobić odpowiednie założenie do pozwu, wskazując na rozszerzenie stanu faktycznego o dane wpisane do opisu stron pozwu. Pamiętać należy, że z uwagi na domniemanie prawdziwości wystarczający jest wydruk ze strony www.ceidg.gov.pl w zakresie informacji o przedsiębiorcach. Wydruk z CEIDG oraz kopia umowy spółki cywilnej powinny widnieć w załączniku pozwu. Ponadto kopia dokumentu pełnomocnictwa wraz z opłatą skarbową.

Pozdrawiam,
SH.

2 komentarze:

  1. Super :-) będę tu czesto :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dlaczego nie zastosowano tu ustawy o transakcjach handlowych z 2003 r. skoro mamy w tym kazusie doczynienia z przedsiębiorcami z art. 4 ust. o swob. gosp.?

    OdpowiedzUsuń