czwartek, 23 października 2014

Odsetki ustawowe lichwiarskimi

Szesnaście dni temu Rada Polityki Pieniężnej (Dz. Urz. NBP z 2014 r., poz. 11) obniżyła wysokość stóp procentowych w konsekwencji których odsetki ustawowe wynoszą obecnie 13% przez co stały się lichwiarskie ( rozporządzenie weszło w życie 9 października 2014r.).
Konsekwencją wskazanego rozporządzenia RPP są odsetki ustawowe w wysokości 13%, które należy uznać za lichwiarskie albowiem odsetki maksymalne wynoszą obecnie 12%. Odsetki maksymalne zgodnie z treścią art. 359 Kodeksu Cywilnego to czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Aktualna stopa kredytu lombardowego wynosi 3%.
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 359 §2¹ Kodeksu Cywilnego maksymalna wysokość odsetek dotyczy jedynie czynności prawnych. W konsekwencji czego nie stosujemy ich do odsetek powiązanych z deliktami czy odsetek karnych.


Jakie mogą być konsekwencje powyższych zmian ?
Z pewnością należy mieć na uwadze interes naszych Klientów formułując postanowienia umowne bynajmniej na tą chwilę. Zamiast standardowych odsetek ustawowych powinno się w tej sytuacji stosować odsetki maksymalne aby nie zarzucono nam działania na niekorzyść Klienta. Powyższe powinno ulec zmianie do czasu marcowego egzaminu, jednakże należy wziąć pod uwagę interes Klientów.

Pozdrawiam,
SH.

2 komentarze:

  1. W 2019 roku zaszły dość poważne przemiany. Aktualnie maksymalna ustawowa wielkość odsetek to 14% i jest to dość widoczna zmiana w porównaniu z 2018 a już szczególnie 2017 rokiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. A w tym roku ile wynoszą ustawowe odsetki karne? Szukam informacji na ten temat i doprawdy jest bardzo ciężko o odszukanie rzetelnych informacji :)

    OdpowiedzUsuń