czwartek, 5 lutego 2015

Jak formalnie przebiega egzamin prawniczy ?




Pewnie i Ty, zrobiłeś już wywiad wśród znajomych, którzy te trzy dni pełne skupienia mają już za sobą. Dla jednych to walka ze stresem, gdzie nie zawsze można wyjść z obronną twarzą a dla innych kolejna próba zmierzenia się z wyzwaniem, wychodząc jak bohater. Jedno jest pewne, nie jest tak źle jak opisują to najbardziej pesymistycznie nastawione osoby. Grunt to wiedza, a praktyka rodzi sukces – czy to reguła? Wszyscy dobrze wiemy, że wiedza i ćwiczenia też dają pozytywne efekty. Reszta to szczęście. Zatem i Ci bogaci w wiedzę, jak i Ci przesiąknięci rutyną przez doświadczenie mają szansę. Tym bardziej wielką o ile włożyli w to wysiłek. Słuchajcie, będzie dobrze! Obyśmy ogarnęli stres. Wiem, wiem napięcie rośnie, bo i czasu za mało i siły brak. Jednak pomyśl o Wyjściu ze strefy komfortu dając z siebie wszystko jeszcze przez najbliższe dwadzieścia dni. Później odpoczywaj aż do dnia egzaminu.
Do sedna jednak, czyli jak to się odbywa?
Ale jak to wygląda faktycznie? W pierwszym, jak i w kolejnych dniach-  jak się pewnie  domyślasz jest podobnie, bynajmniej jeżeli chodzi o stronę formalną . Ponadto to normalne, że każdy z nas z różną intensywnością podchodzi do każdego dnia, bowiem jeden czuje się świetnie z procedury karnej a inny administracyjnej.  To już indywidualna kwestia, na wynik której mieliśmy wpływ My sami.
Co ze sobą warto posiadać ?
Podchodząc do egzaminu zawodowego należy posiadać przy sobie dowód tożsamości, np. dowód osobisty czy paszport bądź prawo jazdy. Za każdym razem podczas tych trzech dni jesteśmy przed wejściem na salę legitymowani. Na egzamin należy się pojawić około godzinę przed czasem. Nie należy zakładać, że mając literę na końcową część alfabetu będzie się na końcu, bowiem Komisja Egzaminacyjna miesza kolejność wchodzenia na salę i tu może się pojawić zaskoczenie. 0
Zanim wejdziesz na salę, sprawdź uważnie czy nie posiadasz narzędzi umożliwiających przekazywanie danych na odległość. O telefonie, tablecie, etc., których posiadanie jest zabronione powinna przypomnieć Komisja Egzaminacyjna dodatkowo tuż przed rozdaniem zadań egzaminacyjnych. Z opowiadań znajomych wynika jednak, że w tym czasie około 50% (tak, tak nie pomyliłam się – około połowa sali)! egzaminowanych wyjmuje telefony deponując je w specjalnie wyznaczonym miejscu, najczęściej na biurku Komisji Egzaminacyjnej. Później pojawiają się perypetie związaną z odnalezieniem własnego telefonu. No tak, chyba przyznasz mi rację, że w tym momencie odnalezienie własnego iphone.a wśród dziesięciu innych podobnych może być co najmniej czasochłonne, o stracie nerwów nie wspominając. Dlatego też pomyśl o tym już dziś. Czym grozi ujawnienie telefonu, etc. Podczas egzaminu? Chyba nie muszę pisać. To jasne dla nas wszystkich i chyba nikt nie chce ryzykować egzaminu dla posiadania takiego sprzętu.
Wybór stolika na egzaminie radcowskim
Po wejściu na salę należy wylosować numer stolika, później oczywiście należy wyjąć na stolik niezbędne narzędzia przydatne do rozwiązania zadania. Z pewnością warto zaopatrzyć się w kolorowe markery, karteczki samoprzylepne, dzięki którym odnajdziemy się w aktach sprawy oraz kalkulator z podstawowymi funkcjami. W trakcie rozdawania zadań będziemy losować również kod, którym będzie oznaczona Twoja praca. Nie możesz bowiem w żadnym miejscu oznaczać pracy swoim imieniem ani nazwiskiem, to bowiem dyskwalifikuję pracę. Pamiętać też warto, że pod żadną z prac nie należy się podpisywać odręcznie za pełnomocnika stworzonego na potrzeby zadania. Jego imię i nazwisko ma widnieć-  jako wydruk, w miejscu przed wymienieniem niezbędnych załączników do pisma procesowego czy projektu umowy. Warto też pamiętać o czasie i mimo dozwolenia Komisji Egzaminacyjnej nie warto oddawać pracy po czasie. Czas, o której godzinie zakończyliśmy rozwiązywać zadanie jest bowiem dołączony, jako ostatnia strona do pracy. Zatem nie ma się co narażać w tym zakresie.

Co z dostępem do systemu prawnego?
                Spokojnie, każdy z nas będzie mieć szansę na weryfikację poprzez dostęp do bazy prawnej. Nie wiem jak w innych miastach, lecz w Krakowie niedozwolone są grupowe spotkanie przy komputerach. Komisja ma na oku osoby korzystające z komputerów. Jeżeli zapomnisz komputera a pojawi się konieczność przeliczeń to możesz korzystać z kalkulatora w komputerze przeznaczonego do korzystania z systemu prawnego.Z kalkulatora nie skorzystasz za pomocą własnego sprzętu komputerowego.
A co gdy udasz się do toalety ?
                Jeżeli musisz skorzystać z toalety powinieneś na ten czas wcisnąć odpowiedni przycisk na swoim laptopie. Wiem jednak, że praktykuje się wyświetlenie czystej strony na ten czas poprzez skrolowanie tekstu, aby nikt nie mógł Ci zarzucić, że masz podobną pracę do innej osoby.
Jesteś młodą mamą?
                Poinformuj Komisję, jeżeli musisz udać się na zewnątrz aby móc posilić swoje maleństwo jeżeli karmisz piersią. W Krakowie Komisje Egzaminacyjne nie robiły z tego powodu żadnego problemu młodym mamom.
A jak to jest w ostatnim dniu ?
             Pewnie zastanawiasz się jak formalnie wygląda egzamin, kiedy to w ostatnim dniu przyjdzie nam sporządzenie dwóch prac. Jak to wygląda praktycznie? Sam musisz wybrać od którego zadania zaczynasz pracę. Zaleca się rozpoczęcie od trudniejszego zadania – co jest pojęciem indywidualnym. Kończąc pisanie skargi do WSA, zaczynasz pisanie umowy lub pozwu od kolejnej strony. Nie możesz zatem kończyć jednego zadania, drukować i zaczynać kolejne. W takiej sytuacji musiałbyś kontynuować sporządzenie pracy w formie odręcznej.
         Jak już zakończysz pracę, musisz kliknąć w odpowiednie miejsce ( u góry po lewej stronie ) aby formalnie zakończyć egzamin. Później z pendrive.m udajesz się do stanowisk komputerowych, gdzie należy wydrukować plik zapisany w formie .pdf w dwóch egzemplarzach. Zdanie pracy potwierdzane jest w protokole, gdzie zapisuje się m.in. ilość sporządzonych stron, Ty również otrzymujesz potwierdzenie.  

Pozdrawiam,
SH.




2 komentarze:

  1. Dzięki

    Trochę pomogło!!!

    Grześ

    OdpowiedzUsuń
  2. Korzystając z tematyki bloga oraz zagadnień które tu przeczytałem, chciałbym poznać waszą opinie dotyczącą dzienne odsetki ustawowe które zostały wprowadzone w 2019 roku. Co o tym sądzicie?

    OdpowiedzUsuń